Polish (Poland)English (United Kingdom)

WIRTUALNY SPACER

3dwioska.jpg

Gothic Way

gw_ua.jpg

Archiwum prasowe

prasa.jpg

Wyszukiwarka

Tutaj jesteś: Główna Galeria FKA2011

FKA2011 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 czerwca 2011 14:06

 

 

Bitwa o Gotanię.

Legenda głosi, że przodkowie Gotów przypłynęli do Gothiskandii wiele pokoleń temu. Pod wodzą króla Beriga, sprawującego władzę na gockim plemieniem Amalów z mitycznej Skandii na trzech łodziach dotarli do ujścia rzeki Viskla, by tam szukać dla siebie schronienia i budować potęgę nowej ojczyzny. Niestety już kilka pokoleń później, gdy w Gothiskandii panował król Filimer, syn Gadariga doszło do krwawego konfliktu, w wyniku którego część Gotów opuściła niedawno podbite ziemie i ruszyła do krainy Oium, gdzie zamierzali stworzyć kolejne potężne barbarzyńskie królestwo. Część z nich potajemnie wyruszyła jednak nieco wcześniej, by rozpoznać krainy położone na dalekim południu. Wysłali swoich zwiadowców w celu wybrania najlepszej lokalizacji dla nowego osadnictwa. Tuż za nimi ruszyła kolejna fala ekspansji militarnej i kulturowej. Dotarli wreszcie na niezwykle żyzne tereny położone pomiędzy dwoma rzekami. Tutaj, w połowie drogi pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Bałtyckim, założyli nowe państwo – Gotanię. Część z ich braci ruszyła jednak bezpośrednio do krainy Oium, by tam rozwijać swoje królestwo w sąsiedztwie antycznego świata…

- w tym miejscu kończy się część prawdziwej historii wyjątkowej wędrówki Gotów nad Morze Czarne… ale mogło się to potoczyć zupełnie inaczej…

…Niezwykle szybko okazało się, że Gotania stała się polityczną i handlową potęgą, a zbudowane tu faktorie pośredniczące w handlu dobrami z antycznego świata zdobyły fortunę. Do Gotanii wędrowali kupcy, rzemieślnicy, ale również wojownicy szukający łatwego zysku. Docierały tu wykradane ze śródziemnomorskiego świata, pilnie strzeżone technologie oraz luksusowe importy. Żądza bogactwa pchnęła niewielu to fałszerstw, bluźnierczego procederu okradania grobów swoich przodków czy wprost do morderstw swoich braci. Były to jednak przypadki odosobnione. Gotania stała się miejscem, w którym trwale łączyły się elementy gockie, wandalskie, sarmackie i rzymskie. Do krainy docierali Sarmaci, Dakowie, z kolei niektórzy z germańskich potomków króla Beriga wprost decydowali się na wzięcie udziału w wojnach prowadzonych na rzymskim limesie.

Rosnąca siła krainy położonej daleko na północ od granic Imperium Romanum zaczęła niepokoić kolejnych rzymskich cesarzy. Krwawe doświadczenia wojen z germańskimi plemionami pod wodzą Ariovista, Marboda czy Arminiusza, kazały zachować szczególną czujność. Natomiast chęć zajęcia tamtejszych bogactw i przejęcia kontroli nad gockim handlem na szeroką skalę, zadecydowały o podjęciu wyjątkowej dla dotychczasowej polityki Rzymu, decyzji. Pod pretekstem kolejnej dorocznej wyprawy kupieckiej z imperium rzymskiego do gockiej krainy wyruszyły trzy rzymskie oddziały, mające za zadanie podstępem i siłą zająć położoną na północ od Karpat krainę, podporządkować sobie mieszkających tam barbarzyńców i utworzyć prowincję 'Gotania Inferior' w całości zależną od Imperium. Barbarzyńskie plemiona pozostały jednak czujne.

I tutaj zaczyna się fikcyjna wprawdzie historia, której ciąg dalszy opowiedziany zostanie w trakcie trzydniowego Festiwalu Kultury Antycznej – Gotania 2011, który odbędzie się w dniach 29-31 lipca 2011 w regionie hrubieszowskim, czyli dzisiejszej Gotanii.

Do Gotanii dotrą m.in. Dakowie - uzbrojeni w długie zakrzywione miecze, Wandalowie - palący na stosach swoich poległych wojowników wraz z całym bojowym wyposażeniem, zdolni Celtowie od pokoleń zachwycający wytworami swoich rzemiosł, a także wielu innych pragnących wspólnie z mieszkającymi tu od pokoleń Gotami stawić czoła groźbie utraty panowania nad bogatą krainą, przynoszącą wszystkim ogromne bogactwa i prestiż.

Naprzeciw nich w jednym szeregu staną rzymscy legioniści z I Trackiej Kohorty, Legionu I Italskiego,  Legionu XIII, Legionu XIIII oraz jednostki pomocnicze rekrutowane wśród podbitych uprzednio plemion. Pojawią się również gladiatorzy prezentujący swoje umiejętności. Antyczny targ będzie pełny najwyższej klasy rzymskich importów, rzemieślników, kupców, ale i … łowców niewolników. Zbudowane zostaną dwa duże obozy historyczne, w których swoich interesów i majątku pilnować będą obie strony konfliktu. Pokojowe zakończenie sporu nie jest jednak możliwe, a toczona wojnie nie zakończy się z pewnością po jednej bitwie.

Ofiary, jakie bez wątpienia pojawią się w wyniku toczonych bitew, poddane zostaną wyjątkowym rytuałom pogrzebowym, a każde z barbarzyńskich plemion będzie przestrzegać swoich własnych reguł traktowania zmarłych, pomimo że żyją i walczą pod jednym gockim sztandarem.

Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej Gotania 2011 jest największą imprezą starożytną organizowaną w Polsce w tym roku. Bazować będzie on na pozytywnych doświadczenia Biesiad archeologicznych organizowanych cyklicznie od wielu lat w Masłomęczu pod Hrubieszowem, w którym przez ćwierć wieku prowadzone były badania archeologiczne. Popularyzacja hrubieszowskiej archeologii zapoczątkowana przez prof. Andrzeja Kokowskiego doprowadziła do stworzenia marki ponadregionalnej „Gotania”. W odniesieniu do archeologicznego dziedzictwa regionu postanowiono przeprowadzić cykl imprez promujących region lubelski. Do udziału w Festiwalu zaproszono wielu rekonstruktorów, rzemieślników i artystów z całego kraju oraz z zagranicy. Liczne pokazy, barwne inscenizacje bitew, walki gladiatorów, dawne rzemiosła, warsztaty garncarskie, antyczna kuchnia, doskonała muzyka – to wszystko już wkrótce zagości w naszej okolicy i miejmy nadzieję będzie początkiem cyklu międzynarodowych imprez o archeologicznym charakterze.

Informacje na temat projektu: Gotania 2011

Program: Festiwal Kultury Antycznej - Gotania 2011

 

Uczestnicy festiwalu:

- Hellas et Roma


- Terra Ferrata


- GRH Barbari


- Ludus Lupus - szkoła gladiatorów


- Barbaricum


- Stowarzyszenie "ProAntica" - Legio XIIII GMV


- Celtica


- Terra Dacica Aeterna


- Legio I Italica i I Cohors Thracum


- Teatr Ognia 'Draco'



Zespoły muzyczne:

- Żywiołak


- Shannon


- Percival



Uczestnicy i współorganizatorzy:


- Masłomęckie Stowarzyszenie "Wioska Gotów"



Poprawiony: wtorek, 19 lipca 2011 18:15
 







Copyright © 2024 Masłomęckie Stowarzyszenie - Wioska Gotów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Witryna stworzona dzięki Joomla!, która jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.


subskrybuj RSS