Polish (Poland)English (United Kingdom)

Archiwum prasowe

prasa.jpg

Wyszukiwarka

Tutaj jesteś: Główna Galeria Festiwal twierdz dackich - 21-23.06.2013

Festiwal twierdz dackich - 21-23.06.2013 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 26 czerwca 2013 13:08

Wyprawa Gotów do Siedmiogrodu.

Drużyna gocka – reprezentanci Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” wraz z zaprzyjaźnionymi wrogami ze Stowarzyszenia Pro Antica – Legionem XIIII z Lublina, powróciła po bitwie stoczonej w trakcie VII edycji Festiwalu Dackich Twierdz. Impreza odbywała się w dniach 21-23 czerwca w dwóch różnych miejscach. Otwarcie festiwalu wraz z uroczystą paradą ulicami odbyło się w przepięknym zabytkowym mieście w Rumunii – Alba Julia. W zamierzchłej przeszłości nosiło ono nazwę Apulum i było ważnym ekonomicznym i politycznym ośrodkiem w rejonie Dacji, podbitej przez Imperium Rzymskie na początku II w. n.e.

Okres wyjątkowej świetności to czasy dynastii Habsburgów za panowania cesarza Karola VI. W I połowie XVIII wieku zbudowana została potężna cytadela – imponująca do dziś. Polskim akcentem w tym mieście jest znajdujący się w Kaplicy Królewskiej Katedry Św. Michała, nagrobek Izabeli Jagiellonki – córki Zygmunta Starego.

Pozostała część festiwalu toczyła się w niewielkiej, malowniczo położonej wiosce Cricau. gdzie przygotowany został duży obóz historyczny dla rekonstruktorów z Rumunii, Węgier, Włoch i Polski. Tam też prezentowane były dawne rzemiosła, stroje i uzbrojenie, tam również odbyła się bitwa pomiędzy Dakami, wspieranymi przez Sarmatów i Gotów z żołnierzami legionów rzymskich.

 

Poprawiony: piątek, 28 czerwca 2013 12:56
 Copyright © 2022 Masłomęckie Stowarzyszenie - Wioska Gotów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Witryna stworzona dzięki Joomla!, która jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.


subskrybuj RSS