Polish (Poland)English (United Kingdom)

WIRTUALNY SPACER

3dwioska.jpg

Gothic Way

gw_ua.jpg

Archiwum prasowe

prasa.jpg

Wyszukiwarka

Tutaj jesteś: Główna Galeria X Biesiada archeologiczna

X Biesiada archeologiczna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 czerwca 2013 18:59

X BIESIADA ARCHEOLOGICZNA - Masłomęcz - 28 lipca 2013 r.

10 lat minęło… choć gdyby faktycznie spojrzeć w kalendarz, to się okaże, że minęło tych lat jednak trochę więcej.

Część z nas pamięcią będzie sięgać aż do końca lat 70-tych, kiedy to pewnego dnia na masłomęckich polach pojawili się nieproszeni przed kogokolwiek archeolodzy. Pod dowództwem Andrzeja Kokowskiego, wówczas magistra, a dziś prof. dr hab., dyrektora Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, rozpoczęli wielką archeologiczną przygodę z Gotami w roli głównej. Miało to miejsce 35 lat temu, w czasach gdy o autorze niniejszego krótkiego tekstu nawet nie mogło jeszcze być mowy.

Piękny 25-letni archeologiczny rozdział w dziejach Gminy Hrubieszów miał się jednak zakończyć. Po wykopaliskach, które rozsławiły lubelską archeologię nie tylko w kraju, ale także i na świecie, pozostały wyjątkowe wspomnienia setek ludzi przez lata stykających się pośrednio lub bezpośrednio z „rewelacjami” na „Mazurowym polu”. Na pamiątkę tego okresu postanowiono rok po zakończeniu badań zorganizować skromne spotkanie w gronie przyjaciół. Impreza ta nazwana Biesiadą archeologiczną stała się cyklicznym corocznym świętem archeologów i hrubieszowskiej archeologii. Początkowo, kameralne spotkania, przerodziły się w imprezy plenerowe o tematyce archeologicznej, organizowane z coraz większym rozmachem. A udział w niej biorą obecnie już nie dziesiątki czy setki, ale tysiące miłośników gockich starożytności. W tym roku takie spotkanie odbyło się już po raz dziesiąty.

Najskromniejszym , ale jednak jubileuszem, jest wskazanie na 5- letnią działalność Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów”, które konsekwentnie od kilku lat dokłada kolejne cegiełki przy budowie tożsamości regionalnej w oparciu o archeologiczne dziedzictwo regionu. Różne przedsięwzięcia, realizowane przy asyście Gminy Hrubieszów oraz pod patronatem hrubieszowskiego Muzeum, a także dzięki umiejętnemu wykorzystaniu środków unijnych, zostały zauważone, a Biesiady archeologiczne w Masłomęczu stały się okazją, by podzielić się nowymi doświadczeniami i…pochwalić się nowymi osiągnięciami.

Okazją, by o wspomnieć o tych jubileuszach była X Biesiada archeologiczna, która odbyła się 28 lipca br. na masłomęckich polach.

Pierwsi uczestnicy – przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z całego kraju pojawili się już wieczorem w przeddzień Biesiady. W sobotnie popołudnie stanął historyczny obóz i zapłonęły pierwsze ogniska. Po stronie wschodniej założono rzymski obóz, w którym obok legionistów miejsce dla siebie znaleźli także gladiatorzy. Naprzeciw nim po stronie zachodniej zbudowany został duży obóz barbarzyńców, w główniej mierze zamieszkały przed masłomęckich Gotów.

Pełną gotowość, pomimo palącego słońca ogłoszono w niedzielne południe. Do Masłomęcza docierali kolejni zwiedzający, natomiast w międzyczasie na przygotowanej scenie rozpoczęto część oficjalną. O swoich wspomnieniach na temat początków archeologicznej kariery hrubieszowskich Gotów, a także o przypadających jubileuszach opowiadał prof. Andrzej Kokowski, nieoceniony popularyzator archeologii oraz przyjaciel Ziemi Hrubieszowskiej. Niezwykle ważnym akcentem były jubileuszowe pamiątki przekazane na ręce osób, które w sposób szczególny swoją działalnością i postawą przyczyniły się do promowania wiedzy na temat archeologii regionu. Także Stowarzyszenie „Wioska Gotów” specjalnie na tę okazję przygotowało gockie kubki z okolicznościowymi grawerunkami. Wśród wyróżnionych byli zarówno przedstawiciele samorządów, instytucji kultury oraz dowódcy zaprzyjaźnionych grup. W trakcie X Biesiady, decyzją Kapituły powiększyło się również grono laureatów Srebrnego Laura Masłomęckiego.

Bezpośrednio po części oficjalnej rozpoczęły się prezentacje przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. W pierwszej kolejności, rzeszę widzów zgromadziły pokazy musztry rzymskich legionistów oraz pojedynki prezentujące broń i opancerzenie funkcjonujące w starożytnym Rzymie. Widowisko przygotowało Stowarzyszenie Pro Antica – Leg XIIII GMV z Lublina. Nie mniej widowiskowe były pokazy walk gladiatorów, w trakcie których to właśnie widownia decydowała o losie wojowników walczących na arenie. Tutaj na oklaski zasłużyli członkowie Stowarzyszenia Hellas Et Roma. Mniej uważni, schwytani zostali przez rzymskich handlarzy niewolników, ale po długich targach udało się im odzyskać upragnioną wolność.

Zgodnie z zapowiedziami odbył się również turniej łuczniczy, w którym główną nagrodą było starannie wykonana kopia gockiego naczynia. Tradycyjnie już, ogromnym zainteresowaniem cieszyła się barbarzyńska kuchnia. Kolejka ustawiająca się do pieczonego dzika, pieczonego ptactwa i metalowych kociołków wypełnionych pęczakiem, grochem i przyprawionym mięsem, zdawała się nie mieć końca. W obozie Gotów przygotowano także warsztat tkacki oraz warsztat garncarski. Każdy zainteresowany mógł spróbować swych umiejętności. Dużą popularnością cieszył się także widowiskowy pokaz wypalania i hartowania w zakwasie rozgrzanych w ognisku naczyń przygotowany przez zaprzyjaźnionych z nami od lat Martę i Krzysztofa Wasilczyków.

Głównym punktem programu, cieszącym się zawsze największą popularnością, była inscenizacja bitwy pomiędzy plemionami barbarzyńskimi i legionem rzymskim. Niestety tym razem, pomimo przewagi liczebnej Gotów i ich sojuszników, to legionowe sztandary były górą. W trakcie biesiady towarzyszyły nam dźwięki muzyki dawnej. W obozie oraz na scenie wystąpiły zespoły Tudo z Krakowa oraz Capella all’ Antico z Zamościa. Widowiskowym zakończeniem X Biesiady archeologicznej w Masłomęczu był spektakl Tańca z ogniami grupy z Sandomierza. Uważni, być może zwrócili uwagę, że wśród kilkudziesięciu osób odtwarzających okres rzymski, w sąsiedztwie obozu barbarzyńców pojawili się wojownicy uzbrojeni i opancerzeni na wzór wojów średniowieczny. Przy okazji Masłomęckiego spotkania opowiadali oni o przypadającej w tym roku 600 rocznicy Unii Horodelskiej oraz zaplanowanych z tej okazji obchodach.

Biesiada odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego – Krzysztofa Hetmana oraz JM Rektora UMCS w Lublinie, dr hab. Stanisława Michałowskiego, prof. UMCS. Patronat medialny sprawowało Radio Lublin oraz Tygodnik Zamojski.

Galeria zdjęć

Organizatorami Biesiady byli: Gmina Hrubieszów, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie oraz Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska Gotów”


Poprawiony: niedziela, 25 sierpnia 2013 10:21
 







Copyright © 2024 Masłomęckie Stowarzyszenie - Wioska Gotów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Witryna stworzona dzięki Joomla!, która jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.


subskrybuj RSS