Polish (Poland)English (United Kingdom)

WIRTUALNY SPACER

3dwioska.jpg

Gothic Way

gw_ua.jpg

Archiwum prasowe

prasa.jpg

Wyszukiwarka

Tutaj jesteś: Główna

GOTANIA 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 26 czerwca 2012 13:41

 

Przez ostatni rok pozycja Gotów, jako gospodarzy obszaru Gotanii była niezagrożona. Po zwycięskiej bitwie ubiegłego lata, rzymskie legiony zmuszone były wycofać się, by na nowo planować podbój gockiej krainy. Okazuje się, że zagrożenie znów się zbliża. Żołnierze 4 legionów zmierzają już do Gotanii by po raz kolejny próbować zająć niezdobyty jak dotąd obszar tzw. Barbaricum.

Swoje obozy rozbiją w dwóch miejscach.

Pierwszy z nich powstanie w Masłomęczu, gdzie 28 lipca odbędzie się IX Biesiada Archeologiczna. To właśnie tam znajduje się stolica gockiego państwa. Drugi obozowisko powstanie w naturalnie obronnym miejscu w Kryłowie na wyspie. Stąd rzymscy oficerowie dowodzić będą swoimi oddziałami dzień później tj. 29 lipca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kultury Antycznej Gotania 2012.

Na masłomęckich oraz nadbużańskich polach do bitwy staną żołnierze Legionu I Italskiego z bułgarskiego miasta Svishtov, Legionu XIII Gemina z rumuńskiego Klużu, Legion XIIII lubelskiego stowarzyszenia ProAntica oraz oddział Legionu XXI Rapax. Naprzeciw nim staną Goci wraz z sojusznikami – m.in. Dakami, Sarmatami, Wandalami, Celtami. Bitwa będzie wielka, a wynik niepewny.

W obu obozach w oczekiwaniu na rozstrzygającą potyczkę toczyć się będzie normalne życie. Swoją pracę wykonywać będą garncarze, tkacze, kowale, kupcy oraz wielu innych rzemieślników prezentujących dawne rzemiosła. Liczne zagadnienia kultury antycznej prezentowane będą przez Stowarzyszenie Hellas et Roma.

Rzymscy architekci będą szkolić swoich nowicjuszy, rzymscy oficerowie trenować będą swoich żołnierzy, a barbarzyńcy…przy ogniskach szykować będą wspólny posiłek. Szkoła gladiatorów zaprezentuje nowych wojowników, a trudniący się handlem niewolnikami, szukać będą okazji by dobrze zarobić.

IX Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu zorganizowana została wspólnie przez Gminę Hrubieszów, Instytut Archeologii UMCS i Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska Gotów”. Dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader – Program rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013

Natomiast Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej Gotania 2012 współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Poprawiony: czwartek, 26 lipca 2012 13:09
 
Svishtov 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 03 czerwca 2012 09:34

Festiwal Kultury Antycznej - Svishtov (Bułgaria) 25-27.05.2012

Bułgarskie miasto Svishtov, położone nad brzegiem Dunaju, po raz czwarty gościło drużynę masłomęckich Gotów. W dniach 25-27 maja 2012 w partnerskim mieście Hrubieszowa zorganizowano V Festiwal Kultury Antycznej.



Już niemal tradycją stały się coroczne wyprawy Gotów na dalekie Południe. Kolejna, piąta już edycja międzynarodowego festiwalu promującego antyczne dziedzictwo odbyła się, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach roku, w bułgraskim mieście Svishtov na południowym brzegu Dunaju. Gocko-rzymski sojusz, składający się z przedstawicieli Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” oraz lubelskiego Stowarzyszenia „Pro Antica” Legio XIIII GMV, pojawił się w pobliżu ruin rzymskiego castrum w Novae, by prezentować życie codzienne oraz techniki wojskowe rzymskich legionów i plemion barbarzyńskich. Podobnie jak w ubiegłym roku dołączyli do nas przyjaciele z innych grup rekonstrukcyjnych - m. in. kilkuosobowa reprezentacja z stowarzyszenia Hellas et Roma.

Galeria

 

Poprawiony: niedziela, 03 czerwca 2012 09:44
 
Gothic Pride of Masłomęcz/Gocka Duma Masłomęcza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 08 marca 2012 08:37

Gocka Duma Masłomęcza - The Gothic Pride of Masłomęcz

autor: prof. dr hab. Andrzej Kokowski - w druku !

Masłomęccy Goci we współpracy z prof. Andrzejem Kokowskim przygotowują pierwsze stowarzyszeniowe wydawnictwo.

Tematycznie zakres książki będzie obejmował archeologiczne dziedzictwo wybranych miejscowości w regionie hrubieszowskim ze szczególnym uwzględnieniem efektów badań archeologicznych w Masłomęczu i Gródku. Obok prezentacji najciekawszych archeologicznie i historycznie miejsc i wyjątkowo cennych i ciekawych zabytków publikacja dotyczyć będzie również obecnie realizowanych przedsięwzięć i projektów bazujących na odkryciach archeologicznych. Przedstawiona zostanie drużyna Gotów masłomęckich jako grupa rekonstrukcyjna powstała przy wsparciu finansowym funduszy Unii Europejskiej oraz aktualny projekt budowy ponadlokalnej marki „Gotania”. W książce część uwagi będzie poświęcona osobom, które swoją postawą na stałe wpisały się w historię badań archeologicznych w Kotlinie Hrubieszowskiej – których działania dały tytuł książce – Gocka duma Masłomęcza. Obok tematyki archeologicznej, historycznej i społecznej przybliżone będą również wybrane walory przyrodnicze, m.in. wchodzące w skład tzw. Szlaku Gockiego. Każde z ponad 30 omawianych w publikacji zagadnień opatrzone będzie bogatą szatą ilustracyjną i fotograficzną. Grupą docelową, do której skierowane będą publikacje będą punkty informacji turystycznej, biblioteki, placówki oświaty, placówki muzealne, siedziby samorządów, instytucje naukowe związane tematycznie z treścią publikacji.


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013


Poprawiony: niedziela, 03 czerwca 2012 10:04
 
Jestem Gotem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 07 grudnia 2011 20:48

Jestem Gotem - artykuł w Pulsie Biznesu

3 grudnia 2011 roku w weekendowym wydaniu Pulsu Biznesu ukazał się reportaż autorstwa Jolanty Koral. Zdjęcia wykonane zostały przez Przemysława Pokryckiego.

Jestem Gotem!

W tym samym czasie w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbywała się konferencja „Archaeological Heritage - Methods of Education and Popularization” /„Dziedzictwo archeologiczne - formy edukacji i promocji”, na której zaprezentowana została dotychczasowa oraz planowana działalność Stowarzyszenia "Wioska Gotów".

Poprawiony: sobota, 17 grudnia 2011 11:16
 
Konferencja-Gotania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 06 listopada 2011 07:14

4 listopada 2011 r. w Restauracji „Staropolska” w Hrubieszowie odbyła się konferencja dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców podregionu Gotania rozpoczynającą realizację Projektu „Od wizji – do nowoczesnego zarządzania podregionem GOTANIA”.

więcej...

Poprawiony: niedziela, 06 listopada 2011 07:23
 
Goci w Brukseli - OPEN DAYS 2011 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 14 października 2011 15:04

Europejski Tydzień Regionów i Miast OPEN DAYS

Bruksela - 10-13 października 2011



Impreza odbyła się w Brukseli po raz dziewiąty. W tym roku, w związku z przewodnictwem Polski w Radzie Unii Europejskiej polska obecność w Brukseli została szczególnie zaznaczona. W usytuowanym na Placu Pięćdziesięciolecia promocyjnym "Miasteczku Polskim", zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, prezentowały się wszystkie polskie województwa. W namiotach promocyjnych, prezentowane były najciekawsze walory poszczególnych  regionów oraz materiały informacyjne dotyczące projektów realizowanych przy wsparciu środków finansowych Unii Europejskiej.

Wśród namiotów przygotowanych w "Miasteczku Polskim" nie zabrakło oczywiście stoiska lubelskiego zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Jednak, obok tradycyjnych materiałów informacyjnych i prezentacji multimedialnych ukazujących nasz region, do udziału w tegorocznej edycji Open Days zaproszono niewielką reprezentację Wioski Gotów. To właśnie dzięki różnym unijnym projektom realizowanym w ciągu ostatnich kilku lat powstała grupa odtwarzająca życie codzienne w Kotlinie Hrubieszowskiej w II-IV wieku naszej ery. Także dzięki środkowym unijnym zrealizowany został cykl imprez promujących region lubelski - Gotania 2011. Gockie namioty, oraz wojownicy prezentujący swoje umiejętności przed odwiedzającymi "Miasteczko Polskie" były dużym zaskoczeniem oraz cieszyły się zainteresowaniem. Przygotowane przez Masłomęckie Stowarzyszenie angielskojęzyczne materiały informacyjne trafiły do wielu osób pragnących dowiedzieć się więcej o wyjątkowej inicjatywie realizowanej na Lubelszczyźnie od kilku lat. Nawiązane zostały nowe znajomości, które być może zaowocują w przyszłości przy kolejnych projektach unijnych.


Poprawiony: sobota, 15 października 2011 17:04
 
Gotania 2011 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 29 czerwca 2011 00:00

GOTANIA 2011 - Festiwal Kultury Antycznej

 

Pod koniec lipca masłomęckie pola na kilka dni zmieniły się w wielki obóz. Od wschodu na niewielkim wyniesieniu swe namioty rozbiły plemiona barbarzyńskie, zjednoczone w jednym celu – obrony Gotanii przez ekspansywną polityką Imperium rzymskiego. Obok najliczniejszej drużyny gockiej, przy obozowym ognisku na finałową potyczkę oczekiwali Dakowie, Sarmaci, Wandalowie i inni. Na przeciwległym zachodnim brzegu, na niewielkiej wyspie, połączonej z lądem jednym mostem, stacjonowali rzymscy legioniści pragnący zaprowadzić „nowy porządek” w Gotanii. Obok Legionu XIIII swoje namioty rozstawili także: Legion XIII, Legion I Italski oraz Pierwsza Tracka Kohorta. Gdzieś między nimi powstał antyczny targ strzeżony przez wojowniczych Celtów, oraz warsztaty rzemieślnicze zaopatrujące obie strony konfliktu. Tutaj też swoje umiejętności prezentowali gladiatorzy.

Międzynarodowy Festiwal Kultury Antycznej – Gotania 2011 rozpoczął się w 29 lipca w Hrubieszowie. Inauguracyjna parada ponad 200 uczestników, członków grup rekonstrukcyjnych z kraju i zagranicy dotarła pod Hrubieszowski Dom Kultury, gdzie oficjalnie przekazano im władzę nad Gotanią, na czas trwania festiwalu. Po tej uroczystości odbyła się krótka prezentacja walk gladiatorów.

Barbarzyńcy oraz rzymscy legioniści wrócili do swoich obozów na masłomęckich polach, by tam przygotowywać się do nieuniknionej bitwy. Celowo wybrano trudny do walki teren dla przyzwyczajonych do palącego słońca legionów z Południa. Dla barbarzyńców podmokły teren oraz surowy klimat, do którego są przyzwyczajeni… miał być atutem. Było jednak zupełnie inaczej.

Od rana 30 lipca do Masłomęcza z różnych kierunków nadciągali zwiedzający, by na własne oczy zobaczyć starcie dwóch potężnych armii oraz odwiedzić historyczne obozy. Nad polem bitwy pojawiły się jednak złowrogie czarne chmury, które zwiastowały trudną bitwę. Po oficjalnym powitaniu gości nad historycznymi obozami rozpętała się silna burza.

Wojownicy tylko pozornie oczekiwali na poprawę pogody – w strugach deszczu, między piorunami, niewielki oddział I Legionu Italskiego zaatakował barbarzyński obóz w celu zagarnięcia gockiego sztandaru. Udało się jednak do tego nie dopuścić, choć nie bez ofiar. Sztandar pozostał w rękach Gotów, ale czyn ten przyspieszył decyzję o ataku na siedzibę legionistów. Krótką chwilę później w jednej kolumnie stanęli wszyscy barbarzyńcy, by wspólnie zaatakować rzymski obóz. Teren stawał się coraz bardziej podmokły, na niebie pojawiły się błyskawice, a na twarzach wojowników - wojenne barwy i znaki. W powietrzu słychać było donośne okrzyki bojowe oraz rogi, zagrzewające do walki.

Bitwa nad mostem Waldemariusza Legionisty już przeszła do historii, a wkrótce pojawią się pewnie pieśni, opisujące heroiczną walkę plemion barbarzyńskich, przedzierających się przez głęboką wodę, by zająć rzymski obóz. Choć barbarzyński atak na moście został odparty, to pod wodą znalazło się kilku pokonanych legionistów, a wśród nich Waldemariusz, od którego imienia nazwana została bitwa. Barbarzyńcy zostali wypchnięci na otwarty teren, gdzie doszło do finałowego ataku. Ani wojownicy konni, ani waleczność Celtów, Sarmatów i Daków nie uchroniły ich od porażki. Ich sztandary trafiły w ręce legionistów, a ich ciała spoczęły w błocie… Rozgniewani wynikiem bitwy bogowie zesłali kolejne, coraz silniejsze burze, a niedobitki barbarzyńców schroniły się w obozie by planować odwet. Podmokły teren, który miał być atutem dla wojowników z północy okazał się dla nich przekleństwem.

Z uwagi na niezwykle trudne warunki pogodowe oraz rosnące niebezpieczeństwo jakie powodowały przetaczające się nad Gotanią burze, organizatorzy zmuszeni byli przerwać imprezę, wobec czego niektóre punkty ze scenariusza nie mogły zostać zaprezentowane.

Kolejny, ostatni dzień festiwalu odbywał się ponownie w Hrubieszowie. O 13-ej w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się Konferencja „Od zasobów historycznych do zrównoważonej gospodarki turystycznej i do nowych technologii”. Największym zainteresowaniem cieszył się referat prof. dr hab. Andrzeja Kokowskiego, badacza Gotów w Kotlinie Hrubieszowskiej oraz nieocenionego popularyzatora hrubieszowskiej archeologii. Przybliżył zarówno historię badań, zaprezentował najbardziej spektakularne odkrycia oraz przedstawił genezę oraz możliwe kierunki rozwoju projektu "Witajcie w Gotanii".

Około godziny 16-ej w parku miejskim w sąsiedztwie Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozpoczęły się przygotowania do kolejnej bitwy sprzymierzonych plemion barbarzyńskich z rzymskim najeźdźcą. Tutaj odbyła się parada uczestników festiwalu oraz prezentacja Legionu I Italskiego oraz Pierwszej Trackiej Kohorty, ukazująca historię rzymskiej prowincji Tracji (dzisiejszej Bułgarii).

Barbarzyńcy postanowili raz jeszcze zmierzyć się z rzymskimi legionistami, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Do finałowej bitwy o Gotanię doszło w „Lesie Tysiąca Moskitów” - znów w strugach deszczu i na trudnym, podmokłym terenie. Wycieńczeni wojownicy w kilku krwawych atakach zdołali pokonać legiony z południa i odzyskać władzę nad krainą. Tym razem to rzymskie pancerze tonęły w błocie, a ich sztandary dzierżone były przez barbarzyńskich wojowników. Na jakiś czas groźba utworzenia nowej rzymskiej prowincji została zażegnana, tylko nie wiadomo na jak długo…

Wieczorem 31 lipca na scenie w sąsiedztwie HOSiR-u barbarzyńcy oddali burmistrzowi miasta władzę nad Gotanią. Dowódcom przybyłych grup wręczone zostały pamiątkowe gockie upominki. Festiwal Kultury Antycznej Gotania 2011 został zakończony.

W imieniu swoim oraz wszystkich masłomęcko-hrubieszowskich Gotów dziękuję uczestnikom Festiwalu Gotania 2011 za przybycie i wspólną walkę z żywiołem.

Obóz historyczny, w którym mieszkaliście wygląda obecnie jak archipelag - Legiony stacjonowałyby dziś na ślicznej wyspie (połączonej ze stałym lądem wyłącznie mostem Waldemariusza), barbarzyńcy na cyplu - a Hellas et Roma...hmm ...byliby w całości pod wodą.

Doceniam Wasz upór oraz pozytywne podejście do siły wyższej, która znacząco pokrzyżowała nasze plany. Dziękujemy przede wszystkim za fenomenalną bitwę - heroiczną inicjatywę Celtici, za którą do "rzeki" wskoczyli m.in. rumuńscy Sarmaci. Biję pokłony Waldemariuszowi! Jego oblicze pod wodą pozwala mi sądzić, że było warto.

Dziękujemy wszystkim: Legionowi XIIII GMV, Legionowi I Italica oraz Pierwszej Trackiej Kohorcie, Legionowi XIII, Dakom, Sarmatom, Celtom, Hellasom, Terra Ferrata, Barbari i Barbaricum, gladiatorom z Ludus Lupus, zaproszonym rzemieślnikom oraz wszystkim, którzy wraz z Gotami starali się ratować imprezę.

Przepraszam oczywiście za nieprawdopodobny chaos organizacyjny, jaki zapanował, z uwagi na fatalną pogodę. Debiut festiwalowy najtrudniejszy chyba z możliwych!

Mam nadzieję, że następnym razem jak dostaniecie zaproszenie do Masłomęcza - zdecydujecie się jednak przyjechać - doskonała pogoda murowana!

Masłomęckie Stowarzyszenie "Wioska Gotów"

galeria ...

 

Poprawiony: czwartek, 11 sierpnia 2011 10:53
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 10







Copyright © 2024 Masłomęckie Stowarzyszenie - Wioska Gotów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Witryna stworzona dzięki Joomla!, która jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.


subskrybuj RSS