Polish (Poland)English (United Kingdom)

WIRTUALNY SPACER

3dwioska.jpg

Gothic Way

gw_ua.jpg

Press about the Goths

prasa.jpg

Wyszukiwarka

Tutaj jesteś: Główna

Masłomęckie Stowarzyszenie - Wioska Gotów
Budujemy długi dom PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 01 December 2013 10:18
There are no translations available.

Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu


Zaczęło się ponad 35 lat temu. Garstka lubelskich archeologów w 1977 roku wysiadła z na przystanku PKS-u w Masłomęczu pod Hrubieszowem, rozpoczynając jednocześnie jeden z najważniejszych rozdziałów tej miejscowości w nowożytnej historii.



Ćwierć wieku wyjątkowych badań na gockim cmentarzysku, pod kierownictwem prof. Andrzeja Kokowskiego, wprowadziło Masłomęcz do literatury naukowej oraz na pierwsze strony gazet, do radio i do telewizji. Atrakcyjne zabytki archeologiczne z II-IV wieku n.e., podróżujące po europejskich muzeach oraz tajemnicze i makabryczne zwyczaje pogrzebowe w germańskiej społeczności wywodzącej się z południowej Skandynawii, sprawiły że archeologia dla regionu hrubieszowskiego stała się swoistą wizytówką oraz szansą na rozwój turystyki tematycznej.

W 2007 roku, już po zakończeniu badań na gockim cmentarzysku w Masłomęczu, na pamiątkę współpracy mieszkańców gminy z archeologami, postawiono tzw. chatę gocką – wzorowany na dawnym budownictwie obiekt nawiązujący do odkryć archeologicznych w Hrubieszowie-Podgórzu. Niedługo potem powstała wielopokoleniowa grupa rekonstrukcyjna prezentująca różne aspekty życia codziennego sprzed 1700 lat.

W 2012 roku zapadła decyzja, by Masłomęcz stał się wizytówką nie tylko gminy Hrubieszów, ale całego regionu – i tu z pomocą znów przyszły środki unijne.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęto prace przy budowie kilku ciekawych obiektów zaplanowanych w ramach projektu pn. „Wioska Gotów w Masłomęczu” ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Inwestycja zrealizowana została przez Gminę Hrubieszów, która złożyła wniosek o dofinansowanie tego pomysłu, natomiast merytoryczną i organizacyjną opiekę nad inwestycją sprawowali i nadal sprawują Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz oczywiście gospodarze terenu czyli Masłomęckie Stowarzyszenie – Wioska Gotów.

Skansen Wioska Gotów – to ukoronowanie kilkuletnich starań o stworzenie ciekawej i wartościowej edukacyjnie i turystyczne oferty dla wszystkich grup wiekowych, dla szkół i indywidualnych zwiedzających nie tylko z regionu hrubieszowskiego.

Najbardziej imponującym obiektem na terenie gockiej osady jest rekonstrukcja tzw. długiego domu. Zabudowa tego typu znana jest z terenów Skandynawii. To właśnie m.in. z terenów południowej Szwecji Goci dotarli na tereny dzisiejszej Polski. Natomiast w trakcie swojej wędrówki, pod koniec II wieku dotarli do Kotliny Hrubieszowskiej. Długi dom, który powstał w Masłomęczu, nawiązuje bezpośrednio do wyników badań archeologicznych w Hrubieszowie-Podgórzu. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru budynek ten ma wymiaru ok. 10 x 20 m. Jego konstrukcja, a nawet usytuowanie względem kierunków świata nawiązują do oryginału.

Na terenie Wioski Gotów powstały również inne interesujące obiekty. Chata tkaczki to ciekawa konstrukcja póziemiankowa zagłębiona jest w grunt na głębokość 2 m. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kompletny pionowy warsztat tkacki, na którym prezentowane będą dawne tkackie techniki.

W sąsiedztwie powstała także już chata wojownika-kupca o konstrukcji zrębowej. To tam prezentowana będzie dawna broń oraz przedmioty, które do masłomęckich Gotów trafiały jako importy z Cesarstwa rzymskiego lub ze Skandynawii.


Szczególnie ciekawa i ważna dla organizacji warsztatów i pokazów dawnego rzemiosła jest chata garncarza. Jej ściany wykonane są z plecionki obrzuconej gliną. W jej sąsiedztwie powstanie piec do wypału naczyń wzorowanych na gockich znaleziskach archeologicznych z naszego regionu.


Cały teren jest już ogrodzony płotem wyplatanym wikliną. Wszystkie wybudowane obiekty połączone zostały drewnianym traktem, a do wnętrza kompleksu prowadzić będą dwie bramy. Jedna od północy, od strony północy świetlicy, a druga – główna, znajdować się będzie w centralnym miejscu od strony południowej.


Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu zarządzany będzie wspólnie przez Gminę Hrubieszów i Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przy współpracy z Masłomęckim Stowarzyszeniem.

Last Updated on Sunday, 27 April 2014 08:15
 
Zagroda w krainie Gotów PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 14 September 2013 11:23
There are no translations available.

Zagroda w krainie Gotów

Jak podają źródła antyczne (Jordanes, Getica), gocki lud Amalów pod rządami mitycznego króla Beriga, na trzech łodziach dotarł na południowe wybrzeże Bałtyku. Wydarzenia te mające miejsce w 2 połowie I wieku po Chr. były początkiem wielkiej, kilkusetletniej wędrówki Gotów przez Europę. Nowo utworzone gockie państwo, nazwano Gothiskandzą.

Kilka pokoleń później, gdy w gockiej krainie rządy sprawował król Filimer, podjęto decyzję o wędrówce plemienia na południowy-wschód do krainy Oium nad Morzem Czarnym. W trakcie tej wędrówki pierwsi goccy osadnicy dotarli do Kotliny Hrubieszowskiej, przygotowując tym samym zaplecze dla kolejnych grup ludności wiązanej w archeologii z kulturą wielbarską. Tak duże ruchy ludnościowe sprawiły, że zamieszkujące Mazowsze i zachodnią Lubelszczyznę plemiona Wandalskie (ogólnie utożsamiane w archeologii z kulturą przeworską) zmuszone były do zmiany swych siedzib. Uciekając przed nadchodzącymi z północy Gotami przebijali się przez zamieszkiwaną przez pierwszych osadników gockich krainę między Huczwą i Bugiem.

Ten wyjątkowo burzliwy epizod rozgrywał się na przełomie II/III wieku po Chr. około 160-225 r. (faza B2/C1 - C1a). Stał się on podstawą dla projektu realizowane w Kotorowie (gm. Werbkowice).

więcej...

 

 

Last Updated on Friday, 20 December 2013 18:58
 
Festiwal antyczny Tomis 2013 PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Sunday, 25 August 2013 09:13
There are no translations available.


Początek zbrojnych wypraw Gotów w kierunku Morza Czarnego datowany jest na około 230 rok n.e.. Natomiast jednym z ważniejszych militarnych gockich działań w tym okresie było zniszczenie Histrii - dawnej greckiej kolonii w 238 roku. Przed kilkoma dniami z podobnej wyprawy wrócili masłomęccy Goci, którzy podobnie odwiedzili ujście Dunaju do Morza Czarnego i dawną Histrię tyle, że w nieco bardziej pokojowym charakterze.

Gocka 30-osobowa drużyna na zaproszenie stowarzyszenia promującego turystykę okolic delty Dunaju (Romanian Riviera – Danube Delta Tourism Promotion Board) oraz zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Terra Dacica Aeterna, wzięła udział w II edycji festiwalu antycznego (Antic Festival Tomis 2013) w dniach 16-18 sierpnia.




Wydarzenie to miało miejsce w dzisiejszej Contancy, drugim co do wielkości mieście w Rumunii na wybrzeżu Morza Czarnego. W ciągu trzech dni pobytu w ramach wizyty członkowie stowarzyszenia „Wioska Gotów” odwiedzili najważniejsze i najciekawsze turystycznie miejsca Dobrudży – krainy leżącej u ujścia Dunaju, były to m.in. ruiny Histrii – greckiej kolonii założonej w VII w. p.n.e., tamtejsze muzea archeologiczne, etnograficzne oraz niezwykle interesujące muzeum morskie. Na trasie turystycznej znalazły się również rekonstrukcja pomnika z początku II wieku poświęconego zwycięskiej bitwie Trajana nad Dakami pod wodzą Decebala w Adamclisi oraz wykuty w skale klasztor Św. Andrzeja Apostoła w Ion Corvin.


W godzinach popołudniowych i wieczornych masłomęccy Goci uczestniczyli w pokazach, uroczystych paradach ulicami miasta i inscenizacjach potyczek w trakcie Festiwalu wraz z pozostałymi rekonstruktorami z Rumunii i Bułgarii. W przygotowanym historycznym obozie prezentowane były rzemiosła oraz dawna kuchnia. W festiwalu wzięło udział niemal 200 rekonstruktorów z różnych krajów, natomiast z archeologicznym dziedzictwem naszego regionu w Rumunii zapoznało się co najmniej kilka tysięcy osób. Kolejna edycja festiwalu za rok.

Galeria z wyprawy nad Morze Czarne - festiwal

Zdjęcia z wycieczek po Dobrudży (Dobrogea Info-tour)

Last Updated on Sunday, 25 August 2013 09:25
 
Goths' Village in Romania PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Thursday, 29 August 2013 15:52
There are no translations available.

Goths' Village Association of Masłomęcz visit in Romania, Constanta

 

During 15th and 18th of August, Goth’s Village Association of Masłomęcz was invited to attend the second edition of the Tomis Ancient Festival in Constanta, a Festival celebrating the ancient roots of the modern times, together with other reenacting associations from Bulgaria, Poland and Romania.

At this year’s edition over 11.000 visitors had the opportunity to experience life, crafts and battles as they took place 2000 years before, all being brought to live by the members of the historical re-enacting associations. Goth’s Village Association of Masłomęcz had the opportunity to become the first Polish reenactment association to revive ancient history in Constanta, Romania.

Also, in order to discover the historical and cultural objectives of Constanta, the organizers together with the National Tourism Authority in Romania prepared an info –tour for the foreign association members, including visits to museums in Constanta – Romanian Navy Museum, History and Archaeology Museum (http://museum.ici.ro/dobrogea/english/), Folk Art Museum and the Natural Science Museum (http://www.delfinariu.ro/en).

The info-tour also included a visit to the Histria archeological site (http://en.wikipedia.org/wiki/Histria_(ancient_city) - Histria is considered to be the oldest urban settlement on Romanian territory) and to Tropaeum Traiani monument from Adamclisi (built in 109 in the Moesia Inferior, to commemorate Roman Emperor Trajan's victory over the Dacians http://en.wikipedia.org/wiki/Tropaeum_Traiani). The final visit was at Saint Andrew Monastery known as the apostle who Christianized the lands at the North of the Danube (http://www.romanianmonasteries.org/other-monasteries/dobrogea-monasteries/cave-st-apostle-andrew

Ancient Festival Tomi 2013 gallery

Dobrogea Info-tour gallery

Last Updated on Thursday, 29 August 2013 15:56
 
Wyprawa do Siedmiogrodu PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Thursday, 27 June 2013 11:15
There are no translations available.

Wyprawa Gotów do Siedmiogrodu - VII Festiwal Twierdz Dackich - Cricau (Rumunia) 21-23 czerwca 2013

 


Drużyna gocka – reprezentanci Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” wraz z zaprzyjaźnionymi wrogami ze Stowarzyszenia Pro Antica – Legionem XIIII z Lublina, powróciła po bitwie stoczonej w trakcie VII edycji Festiwalu Dackich Twierdz. Impreza odbywała się w dniach 21-23 czerwca w dwóch różnych miejscach. Otwarcie festiwalu wraz z uroczystą paradą ulicami odbyło się w przepięknym zabytkowym mieście w Rumunii – Alba Julia. W zamierzchłej przeszłości nosiło ono nazwę Apulum i było ważnym ekonomicznym i politycznym ośrodkiem w rejonie Dacji, podbitej przez Imperium Rzymskie na początku II w. n.e.

Galeria

Last Updated on Thursday, 27 June 2013 11:23
 
<< Start < Prev 11 12 13 14 Next > End >>

Page 12 of 14







Copyright © 2024 Masłomęckie Stowarzyszenie - Wioska Gotów. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.


subskrybuj RSS